Väärt teadmised värkstoast!
Väike-Maarja gümnaasiumis asuv Lääne-Viru Värkstuba ootab õpilasi osalema kaasaegse õpikäsitusega praktilistes laboriprogrammides, et loodusteaduseid uurida.
Laboris on õpilastele 24 töökohta ja programmi kestvuseks on u 3 h.
Programmi hind kokkuleppel.
Omalt poolt pakume
Täiendav info ja labori broneerimine: tiiu.maran@gmail.com.
Värkstuba pakub graafiku alusel
Tartu Ülikooli Teaduskooli Uurimislabori väljatöötatud programme:
Varandus akvaariumis Põhikoolile
kapillaarsus, paberkromatograafia, lahustid ja lahustumine, kaalumine, ruumala mõõtmine, lahuste valmistamine ja kontsentratsioon, areomeeter, kalibreerimine, graafiku joonistamine, mikroskoop, mikrovetikad, dihhotoomne määraja.
Keskkonnalabor Põhikoolile
veereostus, keskkonnahoid, jäätmed, segud ja nende lahutamine, lahused ioonid, vedelike ruumala mõõtmine, viskoossus ja selle mõõtmine, pikkuse ja aja mõõtmine, aritmeetiline keskmine.
Pesupähkel Põhikooli III astmele ja gümnaasiumile
mikroskoobi kasutamine, pH, indikaator, lahustumine, pindpinevus, jõu valem, kangiseadus
Pärmilabor Põhikooli III astmele ja gümnaasiumile
pärmseen, suhkrud, kääritamine, gaasi ruumala, happelisus, pH, neutralisatsioonireaktsioon, mikroskoobi kasutamine
Kartulilabor Põhikooli III astmele ja gümnaasiumile
tiheduse määramine, kaalumine, ruumala mõõtmine (põhikool), tiitrimine ja mooliarvutused (gümnaasium), C-vitamiin, osmoos, ujuvus, lahuste valmistamine ja kontsentratsioon, graafiku joonistamine, õhukese kihi kromatograafia, taimsed pigmendid.
Jõululabor Põhikooli III astmele ja gümnaasiumile
säraküünlad, kaalumine, ruumala mõõtmine, segud, põlemine, valgus, laser, valguse murdumine, langemis-, murdumis- ja väljumisnurk, nurkade mõõtmine, mall, murdumisnäitaja.
Munalabor Põhikooli III astmele ja gümnaasiumile
mass ja kaalumine, aritmeetiline keskmine, kanamuna ehitus ja koostis, tervislik toitumine, mikro- ja makrotoitained, kaltsiumkarbonaat ja sellega seotud keemilised reaktsioonid, leekreaktsioonid ioonide tuvastamiseks, lahuste valmistamine, lahuse kontsentratsioon, valgus, fotomeeter, elektriline pinge, multimeeter, vooluring.
ning spetsiaalselt värkstoa jaoks väljatöötatud programme:
Hans ja Grete Põhikooli II astmele
Soolad, lahused, protsentarvutus, promill, Läänemeri, ookean, soolsus, riimvesi, mikroskoop, piirituselamp
Toidulabor Põhikooli II ja III astmele, gümnaasiumile
tervislik toitumine, toiduained ja toitained, tärklis ja kiudained toidus, mikroskoop ja märgpreparaadi tegemine, tärklise test joodilahusega, jookide pH (indikaatorite ja pH-meetri abil), suhkrud jookides, tihedus, lahuse kontsentratsioon, suhkrusisalduse mõõtmine areomeetri ja refraktomeetriga.
Lubjalabor Põhikooli III astmele ja gümnaasiumile
kustutamata ja kustutatud lubi, keemilised reaktsioonid oksiidide, aluste, hapete ja sooladega, soolade termiline lagundamine, lahustamine, lahused ja nende pH, indikaatorid, keemilise reaktsiooni soojusefekt, temperatuuri mõõtmine; põllumajandus, mullad, mulla lõimis ja viljakus, mulla pH.
Pakendilabor Põhikooli II ja III astmele, gümnaasiumile
kaubandus, taaskasutus, keskkond, pakendid, tooteinfo, plastikud, kiled, elastsus, tugevus, jõud, njuuton, pikkuse mõõtmine, Vernieri andmekoguja, dünamomeeter.
Laeva lastimine Põhikooli II ja III astmele
materjalid, ruumala (risttahukas, kuup), mass, kaalud ja kaalumine, tihedus ja selle leidmine erinevatel viisidel, tulpdiagrammi koostamine; puisteained; kaupade transport.