Hammaste tervise kuu üleskutse lapsevanematele

Head lapsevanemad!

Kõik, mida Eesti haridussüsteemis osalevad teismelised ja noored täiskasvanud võtavad ette vahetunnis ja pärast tunde, ei ole otseselt seotud hariduse omandamisega, kuid mõjutab siiski noori. Üks neist tegevustest on suitsetamine ning selle alternatiivid veipimine ja huuletubaka kasutamine.

Kui suitsetamise kahjulikkuse kohta üldiselt teatakse, siis veipimine, huuletubakas ja muud suitsetamise alternatiivid on turul olnud vähem kui 10 aastat – nende mõju tervisele teadlaste poolt alles uuritakse. Samas on 10 aastat piisavalt pikk aeg, et pideva tarbimise tulemusena tekiksid esimesed reaalsed jäljed tervisele.

Meid ajendas teie poole pöörduma ja järgnevaid õppevideosid jagama kohtumine 19-aastase noore inimesega, kellel olid veipimise tulemusena tekkinud hamba- ja igemekahjustused, ning 45-aastase inimesega, kelle suitsetamise ja veipimise tõttu moondunud hambakaart me samuti videos näitame.

Hambaarstid ütlevad, et suits, veip ja huuletubaka kasutamine muudab igemehaigustesse haigestumise mitu korda tõenäolisemaks. Sellise haiguse väljakujunemine võtab 10 kuni 15 aastat ning inimene saab oma probleemist ise aru tihtipeale alles siis, kui hambad hakkavad liikuma või suust välja kukkuma. Kui alustada suitsetamisega põhikoolis, on võimalik kogeda videos näidatud 19-aastase hambaprobleeme.

Tubakainfo.ee kodulehe kaudu on meile kõigile kättesaadav TAI uuring „Eesti täiskasvanud rahvastiku tervisekäitumise uuring 2022“, mis näitab, et 2022. aastal on märkimisväärselt kasvanud vähemalt mõni kord kuus e-sigareti kasutajate hulk 16-24-aastaste vanuserühmas: mehed 23,5% (meeste keskmine 11,8%) ja naised 34,5% (naiste keskmine 10,8%). Siin on kaks võimalust, kas noored hakkavad pärast kohustusliku hariduse omandamist massiliselt suitsetama või väljendab statistika plahvatuslikku e-sigarettide tarbimise kasvu Eesti tänaste noorte teismeliste hulgas.

Nende muret tekitavate numbrite taustal on 1.–30. novembrini toimuv hammaste tervise kuu pühendatud suitsetamisest, veipimisest ja huuletubaka tarvitamisest tekkivatest kahjudest rääkimisele. Julgustame teid jagama sotsiaalteavituskuu materjale õpilastele ja kasutama neid materjale õppevahenditena, et Eesti noorte hulgas tervist kahjustavad tegevused väheneksid.

2023. aasta hammaste tervise kuu videomaterjalid:

Eesti Tervisemuuseumi sõltuvuste teemalised materjalid:

Rohkem infot 15. korda toimuva hammaste tervise kuu kohta: www.hammastetervisekuu.ee

Hammaste tervise kuud veavad Kliinik 32 ja Eesti Tervisemuuseum.

www.kliinik32.ee 

Lõpuaktused 2024
2023/24 õppeaastat läbiv teema
"Keskkond ja jätkusuutlik areng"

Otseviited

HITSA_logo_EST                

Aadress: Pikk 1, 46202 Väike-Maarja, Lääne-Virumaa | Tel: +372 327 0910 (peamaja) | E-post: info@vmg.v-maarja.ee