Kodanikupäev novembris

26. novembril tähistati Eestis juba 18. korda kodanikupäeva, mis on orienteeritud kõigile Eesti kodanikele ja kodanikuks pürgijaile. Möödus 99 aastat päevast, mil Maanõukogu võttis vastu määruse Eesti kodakondsuse kohta.

Kodanikupäeva tähistamist peetakse oluliseks ka meie koolis. Aitäh 9. klassi noortele, kes koostasid plakatid, mis kirjeldavad, milline on hea kodanik ja kutsuvad üles seda ka olema. 10. klassi noored tegid filmiklipid, milles küsiti kohalikelt elanikelt, kes on kodanik, milline on hea kodanik ja kas tema ise on enda arvates hea kodanik. Filmiklippe näidati 27. novembril fuajee televiisoris.

Kodanikupäevale pühendatud luuletuste/esseede kirjutamisvõistlusel (27.11) osales rekordiliselt 40 kirjutajat. Sel aastal avanes võimalus konkursil osaleda ka meie kooli 4. klassi õpilastel. Kirjutajatel oli valida 11 teema vahel. Parimatest parimad poeedid ja esseistid valib žürii ning neid autasustatakse meie kooli EV sünnipäevaaktusel.

Kodanikupäeva nädalasse jätkus ka mitmeid külalisi.

Eliis Mätas (9. klass): „ 28. novembril kohtus meie klassiga ühiskonnaõpetuse tunni raames Lääne-Virumaa „Sädeinimene“ 2017 Liivika Harjo. Ta rääkis meile kodanikualgatusest, -osalusest ja –aktiivsusest. Kodanikualgatus on väga oluline, kuna mõningaid tegevusi ei saagi peale minu enda keegi teine ära teha. Ta rääkis, mis kodanikualgatusega kaasnevad ning kuidas üldse alustada. Samuti rääkis Liivika enda kogemustest ning rõhutas, et esimesel korral võib ikka viltu vedada. Ei tohi karta ebaõnnestumist. Sellest korrast tuleb lihtsalt õppida ning proovida uuesti. Natuke pikemalt peatus ta  MTÜ Võivere Tuuliku loomisloo ja tegevuse tutvustamise juures. See oli väga hariv kogemus. Kõige enam meeldisid mulle tema elulised näited.“

Keneli Pohlak (10. klass): „29. novembril käis 10-12. klassil külas Euroopa Komisjoni Eesti esinduse teabevahetus- ja haldusametnik Eve Tea Paas. Kohtumisel arutlesime üheskoos edukusest, motivatsioonist ja rõõmust. Ta rääkis meile Alibaba asutaja Jack Ma lugu ning tõi välja 10 põhimõtet, kuidas saada edukaks ning mida peaks selleks elus järgima. Näiteks tõi ta välja selle, et alati tuleb kaaslastesse suhtuda heatahtlikult ja unistada tuleb tõesti väga suurelt. Loodan, et kohtumine pani kõiki õpilasi rohkem enda sisse vaatama ja mõtlema, mida me saaksime ise paremini teha, sest kõik me soovime ju elus edukaks saada.“

Meie kool on juba harjunud  osa võtma üleriigilisest kodanikupäeva veebipõhisest viktoriinist, mis toimus 12. korda. Oma teadmisi näitasid üles 20.-30. novembril 182 meie kooli 5.- 12. klassi ja õppekeskuse õpilast. On põhjust rõõmustada, kuna saavutati säravaid tulemusi nii maakonna kui ka vabariigi tasemel. Parimaid viktoriinis osalejaid autasustame meie kooli EV sünnipäevaaktusel.

Tänan kolleege, õpilasi ja külalisi koostöö eest!

Kristi Põdra

ajaloo- ja ühiskonnaõpetuse õpetaja

Lõpuaktused 2024
2023/24 õppeaastat läbiv teema
"Keskkond ja jätkusuutlik areng"

Otseviited

HITSA_logo_EST                

Aadress: Pikk 1, 46202 Väike-Maarja, Lääne-Virumaa | Tel: +372 327 0910 (peamaja) | E-post: info@vmg.v-maarja.ee