Meie noored metsavendluse sügiskoolis Raplamaal

Meie kooli ajalooõpetaja Kristi Põdra tutvustas 9.–12. klassi õpilastele võimalust osaleda sügisvaheajal metsavendluse sügiskoolis, mis toimus Eesti Mälu Instituudi ja kaitseministeeriumi eestvedamisel 25.– 27. oktoobril Vana-Vigalas.  Kuna mulle läheb väga korda meie riigi ajalugu ning ma tahtsin selle perioodi kohta rohkem teada saada, siis otsustasin sellest võimalusest kinni haarata. Minuga koos osalesid sügiskoolis veel ka minu klassiõde Anna Olenevitš (11. kl) ja minu vend Raimond Vutt (9.b klass).

Kolmepäevases sügiskoolis osales 35 ajaloohuvilist noort üle Eesti. Programm sisaldas ajaloolaste ja arheoloogide ettekandeid metsavendlusest ja vastupanust Nõukogude võimule, praktilisi töötube looduses ellujäämise oskuste õppimiseks, jalgsimatka Põrgupõhja punkrisse, vastupanu kajastavate filmide vaatamist, meeskonnamänge ja muid vabaaja tegevusi.

Reedel jaotati meid väiksemateks gruppideks. Meile anti aega üksteisega tutvumiseks. Pärast seda viidi meid orienteeruma. Orienteerumisel pidime rühmaga läbima kontrollpunkte, kus täitsime erinevaid ülesandeid. Nt aja peale tuletõrjuja varustuse selga panemine, sõnaseletusmäng ja  sõnarägastiku lahendamine.  Õhtul näidati meile dokumentaalfilmi metsavendadest.

Laupäeval kuulasime põnevaid ettekandeid metsavendlusest ja metsavendade punkritest. Pärast lõunat võtsime ette jalgsi matka Põrgupõhja punkrikohta Vana-Vigala lähistele. Sinna on üles ehitatud punkri koopia sellisena, nagu see omal ajal olla võis. See oli üks meeldejäävamaid hetki, kus me saime kogeda, mida võisid metsavennad näha ja tunda. Õhtul saime olla ise loomingulised. Me moodustasime ise väiksed grupid ning meile anti ülesandeks koostada lühivideo, kus anname aru, mida me saime uut sügiskoolist teada. Laupäeval üllatasid meid oma kohalolekuga ka ERR uudistesaate kaamerad. Koos Annaga andsime reporterile ka väikse intervjuu. Seda saad vaadata siit.

https://www.err.ee/1609504060/fotod-raplamaal-toimus-metsavendluse-sugiskool

Pühapäeval kuulasime ettekandeid Kaitseliidult. Meile räägiti sellest, et miks on Kaitseliit vajalik ning kuidas saavad Noored Kotkad ja Kodutütred panustada riigikaitsesse. Viimane päev oli ka ühiseks kokkuvõtete tegemiseks toimunud sügiskoolist. Kõik osalejad said endale mälestuseks tänudiplomi sügiskoolis osalemise eest.  

Meid pandi kolme päeva jooksul rohkem mõtisklema selle üle, kuidas olla parem kodanik ning kuidas üle elada keerulised olukorrad. Mulle, Annale ja Raimondile väga meeldis metsavenduse sügiskoolis olla. Saime uusi teadmisi, kogemusi ja oskusi juurde. Aitäh, õpetaja Kristi, et meile seda võimalust soovitasid!

Lisette Vutt (11. klass)

Fotod: Eesti Mälu Instituut

Lõpuaktused 2025




2024/25 õppeaastat läbiv teema
"Tehnoloogia ja innovatsioon"

Otseviited

HITSA_logo_EST                

Aadress: Pikk 1, 46202 Väike-Maarja, Lääne-Virumaa | Tel: +372 327 0910 (peamaja) | E-post: info@vmg.v-maarja.ee