Teeme ennast pimedal ajal nähtavaks- kanname helkurit!

Sügise tulekuga jõuab kätte aasta kõige pimedam aeg, kus enda nähtavaks tegemiseks jalakäija, jalgratturina ja autojuhina peab kasutama märgatavust tagavat varustust. Kõige lihtsam viis on selleks väliriiete külge kinnitada helkur.

Sügise ja talveperioodil, kus väljas on pime nii hommikutundidel (kui minnakse tööle, kooli, lasteaeda) kui ka juba varajastel õhtutundidel, on jalakäijatele ja jalgratturitele liikluses osalemine kõige riskantsem. Jalakäija/jalgrattur märkab autot kaugelt, kuid ilma helkurita jalakäija satub autojuhi vaatevälja alles 30 meetri kauguselt. 90 km/h liikuva auto peatumisteekond kuivades teeoludes on 89 m, linnakiirusel 50 km/h on auto peatumisteekond kuivades teeoludes 28 m. Arvestades, et sügise-talve perioodil on meil enamasti teekate märg ja/või jääs jääb 30 m väheseks.

Korralik helkur on autojuhile märgatav juba 130150 meetri pealt ning annab autojuhile piisavalt aega, et sõitu aeglustada ja jalakäijast ohutult mööduda.

Helkurit on soovitatav kanda sõiduki tuledega samal kõrgusel ehk 5080 cm maapinnast. Kui kantakse ühte helkurit, tuleb see kinnitada sõiduteepoolsele küljele.

Tähtis on, et rippuv helkur jope või mantli allserva alt välja ulatus ja oleks nähtav võimalikult mitmest küljest.

Kindlasti peab meeles pidama, et ka valgustatud tänavatel on helkuri kandmine vajalik, sest tänavatel on üleüldine valgusmüra sedavõrd intensiivsem, et jalakäija/ jalgrattur võib märkamata jääda.

Lõpuaktused 2024




2023/24 õppeaastat läbiv teema
"Keskkond ja jätkusuutlik areng"

Otseviited

HITSA_logo_EST                

Aadress: Pikk 1, 46202 Väike-Maarja, Lääne-Virumaa | Tel: +372 327 0910 (peamaja) | E-post: info@vmg.v-maarja.ee