Gümnaasiumiöö innustas end tundma õppima

Gümnaasiumiöö fotodega saad tutvuda siin. 

Reedel, 11. märtsil toimus Väike-Maarjas esmakordselt gümnaasiumiöö, mis kandis pealkirja „Elu pärast kooli – kuidas sellega toime tulla?“. Väike-Maarja muuseumisse, kus sündmus aset leidis, kogunes reedeõhtut veetma üle 40 inimese.
Eesti keele õpetaja Indrek Lillemägi ütles üritust avades, et eesmärk oli korraldada mõnusa õhkkonnaga vestlusõhtu, ja tundus, et täpselt selliseks see kujuneski. Oma loo ja oma õhinapõhisest tegevusest rääkisid ning julgustasid ajuteadlane Jaan Aru, ajakirjanik Rain Kooli, veresoontekirurg Veronika Palmiste ning noor näitleja Laura Niils.

DSC_1160

Jaan Aru Väike-Maarja gümnaasiumiööl

Noor ajuteadlane Jaan Aru on viimastel aastatel tuntud karismaatiline esineja Eesti erinevatel konverentsidel, nii ka Väike-Maarjas. Sütitav, mõtlemapanev, naerupahvakuid esilekutsuv – just nii gümnaasiumiöö esimene esineja Jaan Aru meie õhtu elama lõigi. Kuidas selline keeruline organ nagu aju töötab, kuidas oma aju hoida, kuidas efektiivsemalt õppida, miks on magamine vajalik, kuidas jõudis tema ise end köitva alani – need olid vaid mõned teemad, mida ta oma sõnavõtus avas.

 

Sarnaselt teistegi gümnaasiumiöö esinejatega arutles ERR portaalide peatoimetaja, tuntud ajakirjanik Rain Kooli, kuidas ta oma alani ja tänase professionaalsuseni jõudis, ajakirjaniku kui maailmaparandaja tööst, oma põhimõtete järgimise olulisusest. DSC_1167

 

DSC_1175

Veronika Palmiste

Neljast esinejast üks oli meie oma vilistlane Veronika Palmiste, kelle põhitegevus Väike-Maarja gümnaasiumis oli väga hästi õppimine ja igal olümpiaadil käimine. Hea esinejana rääkis ta elavalt oma kogemustest, kuidas on temast saanud veresoontekirurg, kelle loodud kuvand erialast kujundab arvamust ka väljaspool Eestit, kuidas sellise eneseteostuseni jõuda ja kas see kõik on sellist pingutust väärt.

 

Noor näitleja Laura Niils rääkis oma teest näitlejakutseni ning erakordsest ettevõtmisest luua oma kursusega ise oma teater – Must Kast.

 

Lihtsatele ja inspireerivatele sõnavõttudele järgnes vestlusring esinejate ja abiturientide vahel, kus said kõik kaasa arutleda, kuidas siis ikkagi eluga pärast kooli lõppu toime tulla, kuidas leida oma ala ja kuidas leida inspiratsiooni. Paneeldiskussioonis osalesid abituriendid Hannamari, Simoona ja Tair. Vestlust hoidis ohjes Väike-Maarja gümnaasiumi õpetaja Indrek Lillemägi.

Vestlusringis Veronika Palmiste, Laura Niils ning abituriendid Tair, Hannamari ja Simoona

Vestlusringis Veronika Palmiste, Laura Niils ning abituriendid Tair, Hannamari ja Simoona

 

Kohaletulnud noortest teavad mõned täpselt, mida nad tahavad ning osad veel otsivad oma ala, oma teed. Ehk polegi muretsemiseks põhjust, sest ka kõigi esinejate suunavalikul oli palju tegureid ja erinevaid etappe ning sihtpunkt ei paistnud kellelgi kohe selgelt. Vestlust juhtinud õpetaja Indrek avaldas arvamust, et ameteid, mida tänapäeva noored tulevikus pidama hakkavad, pole suure tõenäosusega veel olemaski.

 

Õhtut läbivaks teemaks oli vajadus end jälgida ja paremini tundma õppida. End tundma õppida on võimalik kohtudes oma ala tippudega, jälgides oma ajutööd, tehes ajakirjanikuna millestki-kellestki lugu, olles laval. Ja seejärel vastavalt reageerida. Kui taipad, et sinuga on raske suhelda, võid võtta vastu otsuse muutuda ning treenida end olema parem kaaslane või koostööpartner. Kui sinust on targemaid, osavamaid, nutikamaid, siis on sinu ülesanne anda lihtsalt endast parim. Kõlama jäid mõtted: oluline on proovida; isegi siis, kui kukud, on võimalik püsti tõusta; oluline on, et oleks oma tugivõrgustik, kes on sinuga ka siis, kui ebaõnnestud; kõik sõltub tahtest; mitte anda alla, sest sa ei tea, mis oleks saanud, kui oleksid proovinud.

 

Gümnaasiumiöö idee kasvas välja Vikerraadio ja Klassikaraadio Ööülikooli saatesarjast, mis pakuvad kohtumisi erinevate Eesti õppejõudude ja mõtlejatega. Väike-Maarja gümnaasiumiööle otsustasid korraldajad Väike-Maarja gümnaasiumist ja kooli õpilasesindusest kutsuda esinema Eesti tuntud inimesi, kes inspireeriks ja julgustaks õpilasi. Õpilaste sooviks oli kuulda lugusid sellest, kuidas leida oma tee ning kuidas tulla toime riskide võtmise ja juhtimisega.
Sündmus oli suunatud Väike-Maarja valla koolide 9.–12. klassi õpilastele ning lisaks Väike-Maarja gümnaasiumi enda õpilastele olid kutsutud osalema ja kaasa mõtlema Kiltsi põhikooli ja Simuna kooli lõpuklassid, Väike-Maarja õppekeskus, õpetajad ning kogu gümnaasiumi õpilasesindus.

 

 

Otseviited

HITSA_logo_EST                      

Aadress: Pikk 1, 46202 Väike-Maarja, Lääne-Virumaa | Tel: +372 327 0910 (peamaja) | E-post: info@vmg.v-maarja.ee