Eesti rahvajutu aasta peamaja raamatukogus

Karin Kiik, VMG raamatukogu juhataja

See, et aasta 2020 on kuulutatud eesti rahvajutu teema-aastaks, oli minu jaoks tore uudis, sest olen vist kuskilt külge saanud rahvajutupisiku. Aga kellele siis ei meeldiks muinasjutud!

Aasta esimestel kuudel jõudsin kaasa lüüa eesti rahvajutu teema-aasta projektis 11×11, kus iga kuu 11. kuupäeval soovitatakse lugemiseks-jutustamiseks üht kogumikku. Jaanuaris pakuti selleks jutukogu Marjakobar ja teisi seto muinasjutte. Kooli raamatukogus oli teos olemas ja ilmselt see andiski tõuke, miks otsustasin väljakutses osaleda. Ka kirjandusõpetajad olid nõus kord kuus ühe tunni õpilastega raamatukogus rahvajutte kuulama ning pärast klassis juttude üle arutlema.

Veebruarikuu lugemiseks oli August Jakobsoni „Puujalaga katk“. Õpilastele meeldisid kuuldud lood väga. Julgen seda arvata, sest üsna varsti pärast raamatukogutundi uurisid seitsmendikud õpetajalt, kas ei ole juba teada uut raamatut, millest jutte kuulama minna. Et lood olid toredad, kinnitas ka viienda klassi noormehe ema kiri, kus ta kirjeldas, millise õhinaga poeg rääkis lugemistunnist ja palus „Puujalaga katku“ lausa kojugi osta. Raamatu ta sai.

Siiski lõi kriisiolukord väljakutses osalemise plaanid sassi ja märtsikuu raamatust Tere, tere, tiipajalga ei jõudnud ma ühtegi lugu ette lugeda. Sestap saatsin õpilastele kuulamissoovituse, kus Vana-Võromaa Kultuurikoja muuseumipedagoog luges sellest raamatust lugusid ette. Nii saingi projektis osaleda vaid jaanuaris ja veebruaris. Mõned õpilaste mõtted rahvajuttude ettelugemisest:

* Mulle väga meeldis käia kuulamas neid rahvajutte.

* Rahvajutte on huvitav kuulata. Lugeja luges põnevalt.

* Mind huvitavad rahvajutud, kuna need on naljakad ning nendes juhtub alati midagi ootamatut.

* Need jutud olid toredad ning õpetlikud.

* Mulle meeldib jutte kuulata, sest ise lugedes ei ole need üldsegi nii huvitavad.

* Need jutud olid huvitavad, sest ma pole varem ühtegi rahvajuttu kuulnud. Mulle meeldis, et saime vaikselt kuulata. Selliseid tunde võiks veel olla.

* Mulle eriti ei meeldi jutte kuulata, aga kui on põnev jutt, siis võib kuulata küll.

* Mulle väga meeldis neid lugusid kuulata, sest need olid vanadest aegadest. Aga kõige parem oli see, et saime tunnist ära.

* Minu arust oli väga tore kuulata toredaid lugusid.

2023/24 õppeaastat läbiv teema
"Keskkond ja jätkusuutlik areng"

Otseviited

HITSA_logo_EST                

Aadress: Pikk 1, 46202 Väike-Maarja, Lääne-Virumaa | Tel: +372 327 0910 (peamaja) | E-post: info@vmg.v-maarja.ee